miercuri, 13 noiembrie 2013

Pregătirea pielii pentru sezonul rece

   Deci teoretic cred că sezonul rece începe o dată cu toamna, anul acesta fiind o toamnă destul de caldă cred că abia acum s-a mai răcit putem spune că de aici încolo va fi frig...
   Mulţi ani nu a trebuit să folosesc cremă de corp... abia după frumoasa vârstă de 27 ani am simţit nevoia de hidratare a piele, şi asta doar în sezonul rece... Pentru faţă am început să am grijă să o hidratez cu mult timp ca ea să îmi ceară acest lucru....  În ultimele ierni am simţit nevoia de cremă de corp şi am folosit sau loţiune de corp sau unt de corp deoarece am ajuns să am piele cu tendinţă de uscare.
   Cum îmi aleg loţiune / untul de corp? Am trei criterii: 1. să nu aibă parabeni, 2. să miroasă frumos şi 3. să nu lase pielea grasă sau să fi nevoită să tot masezi  o jumătate de oră să intre în piele.  Ar mai fi preţul...cândva era şi asta un factor..dar din primăvară de când m-am îndrăgostit de produsele Victoria Secret preţul nu mai e un factor, poate pentru că cumpăr din ce în ce mai puţine machiaje (aşa zic eu!) deoarece colecţia e deja destul de mare şi atunci mă răsfăţ cu produse de corp .. Eu zic că nu sunt exagerat de scumpe, dar nici ieftine nu sunt asta e clar!
     Anul acesta însă din septembrie, de la primele zile mai răcoroase am simţit că pielea e mai uscată..cam cum era iarna prin ianuarie-februarie. Aşa că am început să fac "provizii" pentru a o pregăti..


    Am început prin a-mi găsi un gel de duş cremos, care să nu usuce pielea... ca noroc că e şi ieftin, de la Avon. review aici  Apoi am schimbat săpunul cu unul Dove, tot pentru o mai multă hidratare, mai mult folosit pentru mâini dar şi pentru corp (şi miroase foarte bine).
   Loţiunea anti-vergeturi de la Palmers e mai mult ca un unt, e foarte groasă şi miroase a ciocoaltă. O folosesc preventiv, în zonele predispuse... E pe termiante.
    Apoi vine unturile de corp luate luna aceasta....Review aici Ştiu că sunt mai multe..dar după cum spuneam am o mini obsesie.cu aceste unturi...(aştept să treacă). Am observat că e mai eficient să folosesc unt de corp decât loţiune deoarece loţiunea trebuie aplicată zilnic pe când untul de corp fiind aşa de consistent e deajuns, deocamdată să îl folosesc la 2-3 zile. (dar pentru că îmi plac aşa de mult le folosesc tot zilnic)
   Pentru faţă mi-am luat o mască hidratantă de la Avon şi o cremă de faţă Herbagen. Masca o folosesc o dată pe săptămână iar creama o folosesc seara la culcare..pe post de cremă de noapte, deşi cred că la iarna îmi va trebui una şi mai hidratantă ca aceasta.
   Nu în ultimul rând balsamul de buze..mai ales dacă pe lângă frig vom avea vânt... nu dorim buze crăpate... Acesta e la EOS şi sta pe noptieră,  dar după cum v-am spus în review aici mi-am luat cel de la Himalaya pentru poşetă şi am rămas plăcut surprinsă  (nu a intrat la poză că abia l-am cumpărat).
   Pe lângă aceste pregătiri majoritate îşi mai cumpără şi o cremă de mâini hrănitoare. Eu am una de anul trecut de la Balea care e ok, dar sinceră să fiu nu o folosesc deoarece folosesc tot untul de corp... după ce mă dau pe corp întind şi pe palme un pic...

Nu pot spune că exfolierea corpului e un pas important iarna.. aşa cum e când vrei să aplici un bronz artificial..(depinde de fiecare) dar pentru o piele catifelată cred că e un pas de urmat..măcar o dată pe săptămână sau la două săptămâni. Acum folosesc exfoliantul de la Lush Buffy  că e un exfoliant mai cremos.. dar în vară foloseam mănuşa exfoliantă luată din Kaufland cu 5 lei.

Buffy - unt de corp exfoliant

     Categoric anul acesta pot înfrunta gerul mai bine ca oricând... sunt mândră de pregătirile făcute. Am uitat ceva?  Mai multe despre rutina de îngrijire a feţei la următorul post.
     Voi cum vă pregăţiţi pielea penru sezonul rece. După ce criterii vă alegeţi loţiunea de corp? Aveţi ceva produse preferate în această categorie. Aştept sugestiile voastre!
                                                      xx, Cosmina

marți, 12 noiembrie 2013

Balsam şi mască de păr Apidermaliv de la Complex Apicol

   Ca multe alte bloggeriţe, m-am înscris şi eu în campania celor de la Complex Apicol pentru a testa o mască şi un balsam de păr. Fie vorba între noi mă mir că am reuşit această înscriere..de cele mai multe ori nu ştiu când se fac înscrieri.. toate ştirile trec pe lângă mine.. noroc de aceată dată cu blogul Claudiei claudiaschoice88.blogspot.ro de acolo am aflat.
      Produsele celor de la Complex Apicol, aşa cum sugerează şi numele au la bază produsele din stup: miere, polen, lăptişor de matcă.. etc. Ei realizează o gamă diversă de produse, pe care le-aş tot testa, să fim sinceri! Gama de balsamuri şi măşti de păr este nouă şi se împarte în 4 categori Apidermaliv- ultranutritiv, Apidermin - regenerant, Floral - Fortifiant, Floramin -nutritiv. Mai multe găsiţi pe site-ul lor aici Eu am ales să încerc gama Apidermaliv deoarece am observat că la primele bătăi mai reci ale vântului prin septembrie părul meu e cam uscat la vărfuri
    Am primit o mască de 50 ml şi un balsam de 75 ml,  mărimi foarte bune pentru a testa un produs.

Ce spun ei:
 Balsamul ultranutritiv Apidermaliv este un rasfat apicosmetic ce hraneste in profunzime parul uscat sau devitalizat prin ingredientele sale active. Untul de shea, uleiul de masline si laptisorul de matca fac balsamul Apidermaliv un tratament profund hranitor. Uleiul de masline reda stralucirea si elasticitatea parului, prevenind despicarea varfurilor. Untul de shea (karite) hraneste atat scalpul cat si firul de par, protejandu-l impotriva agresiunilor ulterioare. Laptisorul de matca completeaza actiunea untului de shea si uleiului de masline, stimuland cresterea parului. Parul astfel hranit isi recapata stralucirea si supletea naturala, fiind usor de pieptanat. 
    Părerea mea:  Să spun din start că eu am renunţat la a mai folosi balsam...folosesc în schimb mască de păr îl loc de balsam. Din ceea ce ştiu eu şi ce am citit,  balsamul  este un produs de îngrijire zilnică (sau aproape zilnică) destinat menţinerii aspectului părului, şi este recomandat dacă ai probleme cu pieptănarea părului, ajută la descâlcire, dacă ai probleme cu firele rebele, cu electizarea etc. Nici un balsam nu este un tratament, chiar dacă multe mărci afirmă acest lucru... Masca e un tratament, specific unei probleme.
      Revenind la balsamul nostru: are o consistenţă cremoasă, miroase frumos, discret, asemănător cremei Doina. Tubuleţul în care a venit s-a dovedit destul de ineficient, de la jumătate a devenit greu să scot balsamul chiar dacă scuturam sau stângeam de tub.  L-am folosit aşa cum e specificat pe tub, pe părul proaspăt spălat, l-am aplicat, am aşteptat 2 minute şi apoi am clătit..E un balsam OK, nu e nimic Wow, cu siguranţă nu e un tratament şi nu am văzut ceva efecte puternice. Ca orice balsam lasă părul uşor de pieptănat, moale, nu aşa de electrizat (deşi ultimele nu sunt tocmai probleme cu care mă confrunt). Nu am observat să lase părul mai strălucitor. Am aplicat balsamul şi de la rădăcină o dată, deşi nu se face deoarece poate îngrăşa tare rădăcina, dar nu a făcut-o, o singură apliciare nu cred că a stimulat rădăcina.. dacă ai părul foarte uscat la rădăcină e un produs bun, şi poate prin aplicare regulată stimulează creşterea firului de păr. Aici nu mă pot pronunţa.
         Dacă simţi nevoia de balsam îl recomand. Costă 12 lei pentru 200 ml.
Ce spun ei:
 Masca de păr: este un rasfat apicosmetic ce hraneste in profunzime parul uscat sau devitalizat. Bogata in unt de shea, ulei de masline si laptisor de matca, masca Apidermaliv este un tratament intensiv nutritiv. Uleiul de masline reda stralucirea si elasticitatea parului, prevenind despicarea varfurilor. Untul de shea (karite) hraneste atat scalpul cat si firul de par, protejandu-l impotriva agresiunilor ulterioare. Laptisorul de matca completeaza actiunea untului de shea si uleiului de masline, stimuland cresterea parului. Parul astfel hranit isi recapata stralucirea si supletea naturala.       
           Acelaşi discurs ca la Balsam, doar că acum tratamentul nu e profund ci e intens.
Părerea mea: Masca a venit într-o cutiuţă cu 50 ml, sub capacul mare avea un prospect şi apoi un capac de protecţie Are acelaşi miros discret, plăcut, asemănător cu crema Doina (mie îmi place). Consistenţa este mai groasă. L-am aplicat după indicaţiile din prospect. spre deosebire de balsam, la mască am văzut efecte imediate. A doua zi părul nu era aşa de uscat, motivul pentru care am şi ales această gamă. Îmi place masca şi chiar aş recumpăra-o chiar dacă nu am văzut mai multă strălucire sau elasticitate a părului. Asupra prevenţiei despicări sau stimulării creşterii părului nu ai cum să îţi dai cu părerea. Ideea importantă este că e o mască hrănitoare bine venită celei cu păr uscat.
          Masca mi se pare mai bună şi aş recumpăra-o (nu chiar acum că mai vreau să testez şi altele). Costă 15 lei pentru 200ml. 
          Sper că v-am lămurit cât de cât despre experienţa mea cu aceste produse. Bineânteles că fiecare are părul diferit, cu probleme şi aspecte specifice, deci nici un produs nu poate fi bun pentru toată lumea. Aceasta a fost doar părerea mea datorită părului meu: drept, fin, cu tendinţă de uscare la vârfuri.
      Voi ce balsam şi ce mască de păr folosiţi? Ce mi-aţi recomanda?
                                                                              xx, Cosmina

luni, 11 noiembrie 2013

Deja mă gândesc la Crăciun!

   Şi când spun deja... mă refer de vre-o 10 zile ..adică din 1 noiembrie.. E prea devreme? Iniţial totul a început de la fetele de pe youtube care după ce au terminat cu decoraţiile de  Haloween au început cu cele de Crăciun, nu toate...unele..apoi au apărut haul-urile de la Lush (să nu începem..că e criză!) care au scos..la ei, produsele de sărbătoare... A continuat la finalul weekend-ului trecut, 2-3 noiembrie când am observat că şi la noi toate magazinele şi-au scos ornamentele de Crăciun pe rafturi. Cel mai şocată am fost când am intrat în Metro şi în Selgross.. că erau chiar la intrare, la Kaufland şi la Carrfour erau mai pe rafturi...   Şi de atunci sunt cu gândul tot la Crăciun. Unde mai pui că în Metro m-am îndrăgostit de o pătură pufoasă cu motive de Crăciun.dar nu aveam monetarul necesar penru ea, dar intenţionez să mi -o iau la salar.
    E prea devreme penru Crăciun? Parcă pare un pic mai devreme decât în alţi ani....Oricum m-am hotărât ca pâna vineri 15 noiembrie, când începe postul să nu fac nimic.. M-am  uitat eu la setarul cu decoraţiuni dar am fost cuminte... De vineri însă ÎNCEP! Am o coroniţă cu lumăniri şi o mini faţă de masă pentru sufragerie (doar pentru centrul mesei), pătura aia...pufoasă cu blăniţă pentru canapea..... scot luminile pentru geam... şi poate ceva beteală sau mărgele pentru unele rafturi...deşi cu acestea din urmă poate aştet până în 1 decembrie.
    V-am spus cât de mult îmi place Crăciunul... E perioada mea favorită din an, nici ziua mea nu are aşa o savoare.... Şi în fiecare an îmi pare rău când trebuie să desfac pomul sau să strâng decorurile... Deşi la mine asta de întâmplă prin februarie... Cumpărarea bradului bineînţeles rămâne pentru decembrie după 15... dar până atunci ...mai adaug mici decoruri prin casa. Acum şi vremea a fost destul de caldă pentru această perioadă şi mi-a mai tăiat din avântul de sărbătoare.. dar de vineri..nimic nu mă mai opreşte    Mai multe despre bradul ce anul trecut aici deşi pozele nu sunt cele mai clare...
     De doi ani tema de culori a fost roşu cu auriu..pentru brad... acum trei ani cred că a fost argintiu cu albastru...şi înainte de asta a fost multicolor... mai departe nu mai ştiu ... Anul acesta m-am gândit să mai schimb şi vreau roşu şi alb... Pentru asta am de investit în ceva globuri albe că nu am.... Oricum poate mă răzgândesc până în decembrie... Oricum de doi ani am descoperi că nu îmi mai pace ca în brad să fie beteală... mai ales dacă am noroc la un brăduţ bogat în crenguţe... Beteala rămâne să fie folosită pentru alte decoruri.. pe rafturi în special, în faţa televizorului..etc.
    Voi când începeţi pregătirile? Cu ce începeţi?

vineri, 8 noiembrie 2013

Balsam de buze EOS - review

                                     EOS - Evolution of smooth   
               Mi-am cumpărat la finalul verii acest basam de buze despre care auzisem lucruri foarte bune... Mi-a fost greu, recunosc să dau 27 lei pe un balsam de buze.. şi asta pentru că e ceva Limited Edition..că în general costă 36 lei. Eu l-a luat de pe www.cosmetic-style.ro şi am ales varianta pomegranet & raspberry.
   Este descris: Limited Edition Basket of Fruit lip balm collection contains four 95% organic, 100% natural, and paraben and petrolatum free lip balms. Packed with antioxidant-rich vitamin E, soothing shea butter and jojoba oil, eos keeps your lips moist, soft and sensationally smooth.
- Long-lasting moisture; Shea butter & vitamin E; Smoothes on clear; Precisely glides on lips; Twist-off top; Gluten-free; Paraben-free; Petrolatum-free; Phthalate-free
   Adică.. natural, fără prosti de chimicale, cu vitamina E şi unt de shea

        Ambalajul îl face să fie colecţionat de multe fete, mai ales cele din Sua, unde nu cred că e aşa de scump...
            E ca un ou care se desface la mijloc. Are un fund plat care îl ajută să stea drept. Miroase foarte fructat, aşa cum îi spune şi numele. Nu are gust. Are o consitenţă mai interesantă, un pic diferită de alte balsamuri de buze... Nu e gras deloc..deşi lasă pe buze hidratarea de care ai nevoie, e un pic cerat dar nu foarte, adică poţi să îl aplici uşor dar nu alunecă. Se consumă destul de greu deoarece nu ai nevoie să tot reaplici.


        Chiar în săptămâna în care l-am luat aveam buzele crăpate de la vânt şi după prima aplicare mi-a făcut bine. Mi se pare un produs foarte bun.. cred că e cel mai bun balsam de buze pe care l-am avut pâna acum. Cel mai bine vom vedea cum se va comporta în mijlocul iernii aspre!
         Dar întrebarea care e pe buzele tuturor este: Merită atâţia bani???? Sinceră să fiu cu voi răspunsul meu e NU.. deşi nu i-am găsit nici un defect...  Eu tot cred că e mult prea mult pentru un balsam de buze, chiar şi unul foarte bun... Ştiu că trebuie să fie şi o variantă mai ieftină şi la fel de bună. Ştiu că în trecut mi-au plăcut balsamurile de la Gerovital..au fost eficiente... Cele de la Nivea un pic colorate nu mi se par eficiente....  Pentru că pe acesta îl ţin pe noptieră mai vreau să încerc încă un balsam de buze iarna asta, poate găsesc alternativa.... mă găndesc la cel de la Himalaya sau cel de la Alverde..să sunt companii mai naturale.. Dacă găsesc ceva bun..vă ţin la curent.
       Voi ce balsam de buze preferat aveţi?  Sunteţi interesată de acesta?
                                                                               xx, Cosmina

joi, 7 noiembrie 2013

La o cană de ceai

        Dacă se spune că frumuseţea vine din interior..sigur că o cană cu ceai cald ajută, la frumuseşe..adică...  Mai ales acum că vremea s-a răcit.. afară e urât şi plouă.  
        O perioadă am renunţat de la cafea şi m-am axat numai pe ceai... Eram o fană de multă vreme.. dar mereu când începe sezonul rece revin la această plăcere ..o cană cu ceai.... Mai ales după ce se lasă înturnericul.. o cană cu ceai în timp ce te înfofoleşti în faţa micului ecran.. pare de vis.... Am şi ceaiuri preferate.. De anul trecut de când l-am descoperit viaţa mea e mai frumoasă.. se numeşte LIPTON CU VANILIE ŞI CARAMEL...  Dar nu neglijez nici ceaiurile fructate... încerc mereu noi combinaţii.. acum pe locul doi al topului meu se află Ceai Natural din 7 plante..aşa are iz de lamâie şi alte fructe...

Locul trei si medalia de bronz o are:  Cocktail de fructe

Mai am prin dulap şi alte ceaiuri care nu m-au impresionat:
În scop medicinal ţin şi un ceai de mentă în caz de dureri de burtă sau diaree şi unul de muşetel..pentru răceli sau pentru a-mi spăla faţa în caz de iritaţii. Şi dacă caut bine ştiu că am şi ceva flori de tei uscate...tot în caz de răceală
     Eu beau ceaiul simplu, nendulcit..fără nimic.. Dacă sunt răcită atunci pun lamâie şi miere... în rest nu. Voi cum preferaşi să vă beţi ceaiul?  
     Anul trecut aveam în preferinţe un ceai care se numea Ceai de iarnă..cu mere, portocale şi alte fructe parcă era..Poate revin şi la acela..că acum cel de pe locul doi  e cam gata.
    Vouă vă place ceaiul? Care e preferatul vostru?
     Vă mulţumesc dacă aţi stat cu mine la o cană cu ceai!
                                                                                                 xx, Cosmina

Cremă pentru sâni Lush Lovely Jubblies - review

       Da, aţi citit bine titlul, o cremă pentru sâni! Un alt produs pe care l-am luat în vară  Crema pentru gât, decolteu şi sâni Lovely Jubblies de la Lush. A fost o cremă destul de scumpă (pentru mine), 68 lei pentru 100g şi am luat-o de pe site-ul Lush Romania.
     Descrierea lor: Un produs de lux menit sa-ti accentueze frumusetea naturala. Uleiul de migdale, untul de cacao, uleiul de jojoba, uleiul de avocado si ceara, toate iti hidrateaza pielea si ii confera fermitate.

         Eu am luat-o deoarece pe net multe fete spuneau că o folosesc ca şi cremă de faţă sau cremă de ochi. Şi nu văd de ce nu, nu are nici un paraben (spre deosebire de alte creme Lush) şi e plină de uleiuri natruale, extracte de plante, infuzii etc.
      Ingrediente de pe site: Cretusca - Infuzie Trandafir - Infuzie proaspataMigdale - Ulei de migdale organic presat la rece, Cacao - Unt, Jojoba - Ulei de jojoba organic presat la rece, Acid stearic, Glicerina,  Luminita noptii - Ulei de luminita noptii presat la rece, Avocado - Ulei de avocado organic presat la rece, Miere din flori de portocale, Trietanolamina, Lamaita - Ulei, Ylang Ylang - Ulei, Iasomie - Esenta, Crin - Petale, Ceara de albine, Phenoxyethanol, Cetearyl alcool, Citral, Geraniol, Benzil - Salicilat de benzil, Benzil - alcool benzilic, Limonen Linalool Parfum  
           Chiar dacă spre sfârşit este trecut alcool şi la capăt chiar şi parfum, majoritatea cremelor conţin aceste  ingrediente şi nu sunt deloc riscante pentru ten. Chiar dacă tenul meu este acum foarte sensibil nu m-a iritat deloc.
         Pentru sâni sau decolteu nu am observat o mai mare fermitate (dar nici nu am folosit-o zilnic)..dar în jurul ochilor am observat după prima săptămâna o îmbunătăţire a ridurilor fine, .. aşa că acum o folosesc mai mult ca tratament ..o dată pe săptămână .... în jurul ochilor şi pe frunte.
       Crema este foarte uşoară, este hidratantă dar nu grasă. Se absoarbe foarte repede în piele şi miroase demenţial... foarte floral, nu pot spune că e Creţuşca, trandafirul, iasomia sau ylang-ylang-ul dar e ceva de vis!
        Deşi preţul poate părea piperat.. dacă stai să te gândeşti cantitativ e dublu decât o cremă obişnuită de faţă, ca să nu mai zic faţă de o cremă de ochi care are 15-20 ml... Dacă e să  o foloseşti pentru decolteu şi sâni cu siguranţă consumi mai mult, deşi fiiind aşa de uşoară nu ai nevoie de o cantitate mare...
   Un alt mic plus e că miros se păstrează pe piele şi se transferă şi pe haine..şi ţine mult.
    Ce mai O ADOR!!! După cum spuneam.. nu o folosesc zilnic, o drămuiesc să îmi ajungă mult timp şi plus că nu am riduri aşa de grele pe faţă! Dacă se va termina cu siguranţă am să îmi iau alta...

  Ce părere aveţi despre această cremă? V-ar tenta?
                                                                         xx, Cosmina

Maybelline Color Tattoo 24h - review

     Maybelline Color Tattoo sunt farduri cremă care rezistă timp îndelungat. Se pot aplica ca atare sau ca bază pentru fard.  
       Mi-am cumpărat cele două culori în vară din străinătate dar deşi le-am folosit nu le-am făcut review deoarece nu se găseau la noi şi nu am văzut sensul... Acum însă le-am reperat prima oară în Douglas, dar nu m-am uitat la preţ că eram pe fugă, şi mai apoi în Carrfour unde erau 27 lei. În Carrfour chiar am văzut culorile pe care le am şi eu: Pink Gold - o nuanţă de roz sidefată şi Permanent Taupe - un gri mat.
       Se prezintă în recipiente de sticlă cu capac de plastic, eticheta este în culoarea produsului dar dacă le întorci invers se vede prin sticlă culoarea.

Swach-uri:

       Deşi de la aceiaşi firmă textura lor este diferită. Cel roz este mai cremos în timp ce griul este mai uscat (şi deaceea un pic mai greu de aplicat). În general eu le-am aplicat cu degetul..dar am încercat şi cu pensula şi merge. Le-am folosit ca atare, adică ca farduri, nu prea văd sensul să le stric ca şi baze... decât dacă aş avea farduri foarte proaste. După aplicare se usucă şi rezistă foarte bine... nu am stat cu ele 24 de ore, cine poartă machiaj 24 de ore ???.. dar spre 10 ore am stat.. şi au rezistat.. fără primer, altă bază sau pudre peste...
       Le-am purtat şi singure, dar mai mult îmi plac în combinaţie, rozul pe pleoapă şi griul în pliul ochiului... Rozul merge bine singur dar griul nu aşa de tare..mai are nevoie de ceva...
    În vară am convins-o şi pe sora mea să îşi cumpere deşi ea nu se machiază mai deloc, ea si-a luat nuanţa de Bronz (sau ceva de genul) care e frumoasă. M-am mai uitat la alte culori dar nu m-a mai tentat nici una... speram să fie culoare pielii dar nu am găsit-o, dar o voi găsi e singura pe care aş mai cumpăra-o.
       Eu le-am luat doar bazată pe multele review-uri pozitive de pe net... şi nu regret ... Sunt asemănătoare bazelor MAC paint pot.... din câte am citit..dar la o fracţiune de preţ. Am şi de la Essence un fard cremă din colecţia A new League (sau ceva de genul) care e mult mai moale, ca o spumă şi care deasemenea rezistă bine, numai că sunt greu de găsit.
        Lucruri negative nu am de spus despre ele..doar că nu am găsit culoarea aia deschisă de crem... poate se găseşte numai la americani. Trebuie să precizez că la început mi s-au părut un pic mai dificil de blenduit, că nu eram obişnuită cu farduri cremă, dar acum e ok. Le aplci cu degetul, dacă e cazul reaplic (la gri)..dar sunt foarte pigmentate şi nu prea trebuie şi apoi cu o pensulă blenduiesc.. adică să nu am linii clar definite. Fardul gri l-am folosit şi ca eyeliner şi merge foarte bine...
       De frică să nu mi se usuce se ţin cu capacul în jos şi mă asigur că le-am închis bine.
  Le recomand celor care preferă un look rapid dintr-o singură culoare care să reziste foarte mult..şi nu numai!!
    Ce părere aveţi de aceste farduri cremă? Vă tentează să le cumpăraţi?
                                                                                    xx, Cosmina

miercuri, 6 noiembrie 2013

Manichiura săptămânii (4 noiembrie)

    În acestă săptămână am ales un verde închis... o culoare mai puţin folosită, deşi îmi place mult parcă evit să folosesc pe unghii albastru şi verde, tot spre rozali şi alburi trag. Am pus şi un pic de auriu, să pară mai tomnatic. Nu e o manichiură fantastică, că eu  nu am răbdare să stau să creez ceva pe milimetru pătrat...  dar sunt mândră că am avut curajul să mai schimb şi eu rutina prin această culoare.



Ojele folosite:


                                                                         xx, Cosmina

Igiena mea orală

     Am văzut că multe fete pun la postul cu produse terminate şi pasta de dinţi sau apa de gură. Eu nu le-am introdus niciodată în vre-o postare, nu pentru că nu le-aş folosi cât pentru faptul că nu prea le-am asociat cu produsele de beauty, deşi un zâmbet frumos e cel mai preţios accesoriu (asta o fi dintr-o reclamă?).
    Din start precizez că nu am preferinţe pentru o anumită marcă, ceea ce vă arat mai jos este doar ceea ce s-a nimerit pentru luna asta deşi recunosc că Aquafresh şi Blend-a-med sunt mai des folosite iar apoi vin Colgate, Signal, alte mărci  nu prea am folosit. Eu aleg mereu o pastă de dinţi cu efect de albire, deşi nici una nu a avut efectul scontat. Cred că am încercat mai toate pastele de dinţi cu efect de albire de la firmele de mai sus. Dacă voi aţi găsit pasta de dinţi miraculasă care chiar să albească dinţii, vă rog nu ţineţi secret şi spuneţi-mi şi mie!

          Sunt două ape de gură deoarece Aquafresh-ul e a lui şi Listerine e a mea. El ţine la a lui deoarece i se pare cea mai avantajoasă în raportul calitate-preţ, mie nu îmi place gustul ei, aşa că iau Listerine, deşi mă cam ustură limba de ea..dar trece!
          Pasta de dinţi a momentului de blend-a-med dar acum am luat deja alta, Signal. Aţa dentară s-a nimerit să fie de la Colgate. Nu utilizez aţă dentară zilnic..doar când simt nevoia, asta e de ceva vreme.
          Pasta cea nouă arată aşa:
   Sper că îmi spuneţi dacă voi aveţi ceva preferinţe în acest domeniu. Am vrut să îmi comand de pe internet benzile de albire de la Crest... dar pentru că sunt cam scumpe am renunţat.. mai revin eu la simplu bicarbonat..din când în când.... Periuţele am uitat să le includ cu poze.. dar nu am nici aici preferinţe, le schimb cam la 4 luni că se tocesc.... Nu am investit încă într-o periuţă electrică... că mi se pare că nu s-ar merita, e doar pentru oameni leneşi sau chiar face ceva în plus? 
                                                                           xx, Cosmina

marți, 5 noiembrie 2013

Maybelline BB cream - review

    Pentru că prin sepembrie mi-am terminat BB cream-ul de la Rimmel şi cel de la Garnier pentru ten gras mi se părea cam deschis m-am decis să îmi iau altul... Am ales Maybelline, pentur că auzisem lucruri bune despre ea şi la preţ este apropiat de cea de la Garnier sau cea de la Rimmel. A costat în jur de 30 lei şi am luat-o din Carrfour în varianta light pentru ten normal - uscat.. Există şi o variantă pentru ten gras cu ambalaj albastru, parcă.

 Tubul este clasic, din plastic cu 30ml, mai mică ca cea de la Garnier. Are un spf de30, cred că cel mai mare Spf din toate BB cream-urile de pe piaţă spune că este 8 in 1:
1-corectează imperfecţiunile -nu prea
2-se adaptează nuanţei tenului - uşor
3-uniformizează - un pic
4- luminează
5-catifelează
6-hidratează
7-protejează cu spf 30 -DA
8-nu conţine ulei sau ingrediente care încarcă pielea - DA
 Ce pot spune eu:  Că are acoperire foarte mică, mai mică decât cea de la Rimmel şi chiar decât cea de la Garnier. Deşi la aplicare pare a avea culoare, care mi se potriveşte şi pare a acoperi, în timp, adică după 5 minute parcă dispare, probabil fiind absorbită de ten. Eu nu am probleme mari cu tenul gen acnee sau cicatrici dar tot vreau o acoperire medie, o mai bună uniformizare a tenului. Apoi strategia asta de marketing cu luminează, catifelează, hidratează...care sunt defapt acelaşi lucru..e cam slabă.... Un ten hidratat e mai luminos şi mai catifelat...Iar ultima parte cu ce nu conţine, deşi bună... nu trebuie listată la ce face produsul....  pentru că prin 8 in 1 se intelege ca acest produs are 8 benefici, adică face 8 lucruri... că le face fără să conţină X e un plus... dar tot sună a amăgire..


În background se vede competiţia  Garnier Bb cream varianta pentru ten gras
   Întradevăr pielea nu se simte deloc încărcată, defapt după cele cinci minute când culoarea s-a adaptat aşa bine tenului că a dispărut, nici nu zici că ai ceva pe faţă....
    Problema mea însă cu această BB cream este că nu o mai pot purta.. De la prima aplicare, după câteva minute am simţit tenul iritat.. La a treia apliciare...a început să mă usture pielea. Ştiu că tenul meu este sensibil în această perioadă... Mai are el astfel de perioade... dar aşa nu mi s-a mai întâmplat. Am întrerupt utilizarea şi am încercat fondul de ten de la Rimmel, Wake me up, apoi chiar rămăşiţa de BB cream de la Garnier pentru ten gras (după cum se vede în ultima poză)..şi de la ele nu am avut nimic... Acum nu mă mai risc să o aplic.. va rămâne în seltar o bună bucată de vreme...
   În concluzie: ceva plusuri dar şi multe minusuri
+ preţ bun
+ factor de protecţie mare
+ nu conţine parabeni
- acoperire foarte mică
- irită tenul sensibil !!!! big NO, NO, NO
+/-  nu e foarte hrănitoare, adică pentru un ten normal e ok, pentru un ten uscat nu oferă hidratarea necesară astfel încăt să nu mai ai nevoie de o cremă şi e dedicată acestor tipuri de ten deoarece pentru tenul gras există altă variantă
Alte BB creamuri încercate de mine la care am review sunt:
Garnier BB cream, varianta pentru ten normal uscat review aici
Garnier BB cream pentru ten gras, review  aici
Rimmel BB cream are un review aici
La Roche Posay Bb cream, review aici

Ca termeni de comparaţie, pentru mine toate au fost ok, mai puţin aceasta. Cel mai mult mi-a plăcut cea de la Rimmel, cea mai hrănitoare e cea de la LRP, Garnier pentru ten gras e bună vara pe caniculă, şi Garnier varianta normală e ok dacă nu voi găsi-o pe cea de la Rimmel.

NU am încercat Bb cream-ul de la Nivea sau cele de la Loreal (au vre-o două sau trei), plus că Max Factor are un CC cream, dar e peste 50 lei şi nu mă încumet....Dacă le-aţi încercat spuneţi-mi dacă v-au plăcut.
Voi folosişi BB cream sau cremă nuanţatoare? 

                                                                           xx, Cosmina

luni, 4 noiembrie 2013

Paleta perfectă Tag

   Dacă este un tag pentru mine, cu siguranţă este acesta.. Din toate produsele de machiaj sunt cel mai atrasă de palete, deaceea am şi aşa de multe.... Aşa că nu puteam trece peste acest TAG aşa de uşor, chiar dacă nu eram pregătită pentru el...  Are 8 întrebări dar eu mai adaug două....

PERFECT PALETTE TAG:
1. Best Packaging - Cel mai bun ambalaj
Urban Decay Mariposa - îmi place deoarece are cutiuţa de metal şi un fluturaş imprimat pe ambele părţi ale capacului ... E şi drăguţă şi rezistentă.

2. Best Color Payoff - Cele mai bune culori
Urban Decay vs Sleek - ca ambele firme au palete minunate şi culorile sunt execepţionale: pigmentate, nu lasă reziduri, adică nu sunt prăfuite, rezistă foarte bine...

3. Most Versatile
Cred că e Urban Decay Book of Shadows vol III deoarece are şi culori neutre dar şi albastru, verde, mov...Poţi crea orice look.(în imagine jos)


4. Best for Traveling - Cea mai potrivită pentru călători
Oricare din paletele Sleek - deoarece au oglinda mare, culorile sunt pigmentate, nu sunt prăfuite..sunt subţiri şi nu ocupă loc mult, dar şi micile mele paletuţe Revlon (pentru un weekend sau un bagaj foarte light). În imaginea de sus am Sleek Original şi Oh So special. Dacă ar fi să aleg doar una aş alege Oh so special deoarece are 3 culori mate şi neutre numai bune pentru blending sau singure pt un natural eye.




5. Biggest Regret - Regret că am cumpărat paleta...
Pupa - a fost scumpă şi are doar 6 farduri .... culorile cremoase nu sunt aplicabile... nu se merită!







6. Best Color Names - Cele mai frumoase nume de farduri
Nu ştiu sincer... cele de la UD au nume interesante..dar aceasta nu e un factor de decizie..

7. Least Used - Cea mai puţin utilizată
Avon - culorile se aplică greu..trebuie să tot insişti...mai ales movul închis.. swatch-ul lui e după 3 aplicări.... şi la violetul deschis.




8. Most Used, Most Loved, Desert Island - Cea mai utilizată, Cea mai iubită şi cea pe care ai lua-o pe o insulă pustie
1 utilizată la maximum e  Too Faced Naked Eye, că e una dintre cele mai vechi, pe lângă cea de la Pupa Poze e mai veche, I hit pan la 4 culori, ceea ce e spune ceva....


2. cea mai iubita acum e Naked1

3. Pe o insulă pustie.. deşi nu aş lua tocmai farduri în detrimentul unui cuţit bun... dar fie.. e una din Naked probabil.2 ....  nu de alta dar să o folosesc dacă tot am dat o căruţă de bani pe ea! Are culori frumoase, naturale, de zi dar şi e seară.


Mai adaug eu două întrebări:
9. Pe Wishlist ce ar mai fi ...
(dar nu îi spun nici lui Moş Crăciun)
O paletă mare de la Nyx - Box of smokey look

10. Un vis imposibil...
Lorac Pro
 Mi-ar face plăcere să va citesc postările voastre cu acest Tag..dar dacă nu aveţi blog, sau poate nu aveţi destule palete de farduri, spuneţi-mi care e paleta voastră preferată sau ce aveţi pe wishlist.
                                                                                   xx, Cosmina


Gel de duş Avon Winter Cocoon

  Cred că m-am îndrăgostit DA,da..şi sunt tare fericit(ă)....
   După cum aţi văzut în postarea cu Cumpărăturile lunii octombrie vezi aici, mi-am achiziţionat un gel de duş de la Avon. Ce m-a atras la el? În primul rând faptul că e Shower Creme, deci tip cremă. Problema mea cea mai mare cu geluri de duş Avon a fost faptul că în sezonul rece acestea îmi cam uscau pielea, după cum am spus şi în postarea cu Gelurile de duş Avon şi Balea vezi aici. Al doilea lucru care m-a atras a fost faptul că pagina din catalog era parfumată şi am constatat că deşi e un miros vanilat nu e prea dulce sau un miros prea gurmand...Mirosul de de lemn de santal şi vanilie.
   Dacă ştiam că am să îl ador aşa de tare îmi luam varianta de 500ml, dar nu am vrut să risc... poate mirosi bine pagina şi în realitate să simţi mirosul diferit.. Nu ştiu dacă e un produs nou, dar nu ţin minte ca iarna trecută să îl fi văzut prin catalog..

  Un alt lucru surprinzător este că la acest gel de duş mirosul persistă şi după, nu e puternic dar se simte uşor pe piele, asta dacă îl foloseşti fără burete sau fără lufă.
 Am spus că e tip cremă, dar nu te aştepta să şi hrănească cine ştie ce... Dar pentru mine e mai mult decât ok, numai să nu usuce piele ...oricum în sezonul rece trebue să aplic cremă de corp la câteva zile. Singurul gel de duş foarte hrănitor a fost cele de la Dove Visible Care căruia i-am făcut un review aici.
  Ce mai pot spune....Sper să îl mai găsesc în catolog şi vă puteţi aştepta ca la Cumpărăturile de pe luna noiembrie să îl revedeţi.... acesta va fi gelul meu de duş iarna aceasta... Mai am un pic din cel de la Victoria Secret verde.review aici.. la la cât de scump e acela ..îl ţin pentru zile de răsfăţ.
   Concluzionăm:
- consistenţă cremoasă, nu usucă pielea
- miros divin, care şi persistă uşor
- preţ foarte acceptabil (între7 şi 10 lei, nu ştiu dacă e la oferă sau nu)
- nu conţine parabeni
   Ce să mai vreau! 
   Care este pentru voi gelul de duş preferat?
                                                                          xx, Cosmina

sâmbătă, 2 noiembrie 2013

20 Beauty Questions tag

     Pentru a mă cunoaşte mai bine, voi cele ce cititi regulat acest blog, m-am gândit să fac un tag, că nu am facut unul  de mult, şi mie una îmi place să le citesc la alte fete.

             1.Parul tau natural este cret sau drept?
Drept
             2.Iti vopsesti parul singura sau mergi la salon?

Nu m-am vopsit niciodata, cred ca voi incepe abia cand imi vor aparea fire albe.
               3.Porti in fiecare zi aceeasi coafura sau iti place sa le schimbi? Aceiaşi coadă, cu breton într-o parte sau pe toată fruntea acum că l-am mai tăiat. Rar îl las dsfăcut.
            4.Iti faci singura manichiura si pedichiura sau mergi la salon?
Mi le fac singura.   
            5.Cat de des iti schimbi oja de unghii?
Cam o data pe saptamana.
           6.Iti dai cu oja pe unghiile de la picioare si iarna sau doar vara?
 Vara şi iarna.Şi dacă nu se văd... mie îmi plac!
             7.Cat dureaza pentru tine sa-ti aplici machiajul?
Machiajul de zi cu zi dureaza cam 15 minute, iar unul de seara 30-40 de minute. Depinde de cat timp am la dispozitie.
             8.Ce machiezi mai intai: ochii sau fata?

Intotdeauna fata. Nu mă întreba de ce..
            9.Colectionezi machiaje sau cumperi doar ce ai nevoie?

  "Am doar strictul necesar si foarte putin in plus" hahaha. Aţi văzut inventarul meu??? Colecţionez lucruri necesare... şi chiar le folosesc prin alternanţă, pentru că le iubesc.. şi mi se face dor de ele.
           10.Aplici un machiaj “full face” in fiecare zi?

DA! Adică în zilele în care merg la lucru nu şi la sfârşit de săptămână, decât dacă merg undeva. Fond de ten, anticearcan, pudră, blush, mascara, fard de pleoape, ruj sunt pentru mine "Full Face". Bronzerul, iluminatorul, eyelinerul şi  sprancenele sunt opţionale..depinde de chef, uneori da..uneori nu...
           11.Porti machiaj cand esti singura acasa sau cu familia?

Nu prea, dar s-a întâmplat, nu o dată, să mă joc cu machiajele creând tot felul de machiaje şi apoi să rămân aşa până seara că îmi era milă să le şterg.
             12.Ai iesi din casa fara machiaj?
Da. Dar ies rar nemachiata din casă.
             13. Cate produse high-end detii?
Am ceva... nu multe.. nu le-am numărat.. ceva palete Urban Decay şi creioane 24/7, una Too Faced, ceva parfumuri.
          14.Iti panuiesti outfit-urile de seara sau te decizi pe moment?

  Ma gandesc cu o seara inainte şi le aranjez frumos pe dimineaţă..pentru că nu am cea mai clară judecată la prima oră (somnorici). Doar dacă ceva nu stă bine dimineţa, mai schimb..dar rar..
          15.Ce inaltime ai?
1,65 m.
          16. Vorbesti vreo limba straina?
Da. Engleaza o stiu destul de bine si franceaza, dar şi un pic de spaniolă...de baltă
           17.Păstrezi o lista cu produse pe care vrei sa le incerci sau te uiti la alte bloguri/postari ?
 Am şi liste dar şi din alte postări... sau impulsul de moment...  clar!
           18. Cum ai inventat numele blogului?

Inspiratia unui amic. Nu cred ca m-am gandit prea mult alt impuls de moment. 
           19.Care este culoarea ta preferata ?

Mi-e greu să aleg una Am avut perioada albastră, apoi cea verde... Acum nu cred că am vre-o culoare preferată...
          20. Injuri?
Nu.Niciodată nu am avut acest obicei...

Dacă aveţi şi alte întrebări lasaţi-le la comentarii şi răspund!
                                                   xx, Cosmina


vineri, 1 noiembrie 2013

Produsele terminate în octombrie

   Uite că am mai reuşit să termin ceva produse..nu de alta dar să nu se acumuleze.... Nu stau aşa de bine ca unele din voi, care aţi fost mai harnice... dar nu mă plâng....

- loţiunea de corp Victoria Secret în Pure Seduction - miroase superb, fructat cu uşoare tene florale.. e ultima pe care o aveam în dotare...
- Gelul de duş tot de la VS, a fost Ok, dar cel verde îmi place mai mlt cum miroase, le-am făcut un review aici
- spray de faţă Caudalie, e răcoritor şi miroase fresh, dar nu am văzut să facă ceva anume... deşi are ca ingrediente multe uleiuri şi extracte... l-am luat în vară din Franţa cu 9 euro, dacă ar fi şi la noi la acelaşi preţ, poate că l-aş lua..mai ales vara..când simţi mai des nevoia de a te reîmprospăta.
- pudra Elf cu SPF 45, am folosit-o toată vara peste BB cream, mi-a plăcut..cu siguranţă la vară îmi iau alta
- şsmponul Clear Soft and Smooth despre care v-am vorbit aici, mi-a plăcut
- sare de baie Eva, luată din Kaufland cu vreo 12-15 lei, nu mi-a plăcut mirosul, era aşa mai chimic, poate pentru că m-am tot răsfăţat cu produsele Lush, care miros divin.
- întăritor de unghii cu cactus de la Avon, e foarte vechi, cred că are câţiva ani buni. plus că nu am văzut nici un rezultat
- balsam de buze de la Nivea, nu e foarte hrănitor dar are o uşoară culoare....
- creion de buze... cred că e de la firma Ladys, dar nu mai ştiu, oricum a fost bun
- dischete demachiante Caterine, luate din Kaufland, sunt cele mai ok, adică costă cam 4 lei, sunt 120 şi îşi fac treaba super! (Am rămas îngrozită în Carrfour când am văzut preţuri de peste 7 lei la dischete demachiante cu pachete mult mai mici.. recomand să le încercaţi pe acestea)

- Şerveţele umede Baby, luate tot din Kaufland... nu le recomand pentru îndepărtarea machiajului, nu curăţă bine şi se usuca destul de repede.. nu le mai cumpăr.
     Cam acestea au fost produsele terminate luna aceasta.

Cumpărăturile lunii octombrie

          Octombrie Haul.. cum se mai spune
    Puteam să fac trei postări separate, dar după cum poate v-aţi obişnuit, eu pun toate achiziţiile dintr-o lună într-o singură postare. Nu doar din cauza lenie...bat-o vina... dar mai ales pentru că aşa văd şi eu mai clar pe ce se duc banii.... poate totuşi nu e o idee aşa de bună!
   Luna asta nu am fost foarte cuminte..deoarece am pus două comenzi la Avon, plus ceva cumpărături din DM şi din supermarketuri.... dar măcar mai toate produsele sunt la preţiri rezonabile.. (ceea ce nu va fi valabil pentru luna asta!)
      Prima comandă la Avon a constat în:


- spray pentru volum.. nu prea l-am folosit, nu pare a fi extrem de eficace.. dar mai trebuie testat
- mascara SuperShock - e sigilată încă..doar ştiţi povestea cu Căutarea genelor perfecte aici
- mănuşi cu degete pentru touch screen ..sau cum se numesc..
Din Dm mi-am luat două lacuri de unghii, pe care el-am prezentat aici şi un spray cu apă termală pe care nu prea îl recomand deoarece aplică mult prea multă apă pe faţă, l-am luat deoarece nu găsisem spray-ul de fixare a machiajului de la Alverde despre care am povestit în vară aici.

Din diferite supermarketuri am ami luat (fiecare produs la alt drum...):

- şamponul Clear pentru volum...l-am luat la începutul lunii că mi se termina cel Soft and smooth, fără să ştiu că voi primi cadou de ei, prin firma lor de PR Image, o cutie cu şampoane după cum v-am arătat aici
- crema cu extract de melc e la Herbagen, despre care am auzit lucruri bune. Avea eu 2 creme, una foarte ieftină şi una foarte scumpă, dar ambele conţin câte un paraben sau doi..şi acum încerc să îi evit cu orice preţ
- Maybelline BB cream - una din BB cram-urile pe care nu le-am încercat, am să îi fac un review cât de curând..din păcatenu va fi foarte favorabil
         La final de lună am mai pus o comandă la Avon..nu ştiu cum..dar catalogul de la ei mă atrage de fiecare dată...

- petale de baie, că erau la ofertă.. deşi nu prea mai am voie să fac băi fierbinţi.. dar am zis că dacă vine frigul tot nu mă abţin să nu fac căte o băiţă şi dacă va fi cu apă călduţă
- mască hidratantă cu miere şi lapte, deşi am fost dezamăgită de cea cu caviar, asta macar miroase bine.. a lapte şi miere...hahaha
- spray de corp cu miros de gardina..În vară am avut unul cu miros de flori de cireş pe care l-am iubit tare... acum l-am luat pe acesta.... Super.. mă găndesc să îi comand încă o dată şi pe cel cu flori de cireş... Îmi place să îmi parfumez pernele la culcare....
- gel de duş cremos Winter cocoon... miroase super...urmează un review căt de curând deoarece m-am îndrăgostit de el!!!
- magnet pinguin cu bileţele...Adorabil! pentru făcut liste pe frigider... Mai vreau să îmi iau dacă o să mai fie în noul catalog...

Trebuie să recunosc că am pus o comandă pe Cosmetic Style acum două zile..dar despre ea.. voi vorbi probabil în cumpărăturile lui noiembrie... Abia aştept să vină...(deşi nu e aşa de avanajoasă ca cele de mai sus! Răsfăţul mă costă!)
                                                                               xx, Cosmina